Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

|Başlık Sayısı :1981| Mesaj Sayısı:3050|

PortalAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Beni çirkin gösteriyorlar

YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

Beni çirkin gösteriyorlar Empty
MesajKonu: Beni çirkin gösteriyorlar   Beni çirkin gösteriyorlar Icon_minitimeSalı Şub. 19, 2008 8:37 am

İçerik Gizlenmiştir Görebilmek için Konuya Mesaj atınız .Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in, bugünkü duruşma öncesinde avukatıyla yaptı özel görüşmesi İngiliz News of the World gazetesi tarafından yayınlandı. Saddam şöyle diyor: ‘Kendimi öldürürüm, ya da gardiyanlara saldırırım diye jilet vermedikleri doğru değil. Beni çirkin göstermek için tıraş olmamı istemiyorlar.’ Saddam, delikte yakalandığını da yalanlıyor.

YAKALANDIKTAN sonra Saddam ilk kez avukatı Halil el Duleymi’ye konuştu. News of the World gazetesinde içeriği yayınlanan görüşmede Saddam ‘Ben bir delikte falan yakalanmadım. Sabah namazına hazırlanırken ele geçirdiler beni’ diyerek o dönemdeki ‘tilki deliğinde yakalandı’ haberlerini yalanladı.

Görüşme sırasında Duleymi’nin paketinden 12 sigarayı peş peşe içen Saddam, ‘Ailemin bana gönderdiği sigaralar neredeyse tükendi’ dedi.

Saddam, Duleymi’yle konuşması sırasında, yakalandıktan sonra tam bir yıl güneş ışığı görmediğini de belirtti.

Hapiste, jiletle kendini öldürebilir ya da gardiyanlara saldırabilir diye sakal traşı olmasına izin verilmeyen Saddam, ‘Gerçek bu değil. Beni mahkemeye çıkardıklarında çirkin görünmemi istiyorlar. Fakat yine de beni yıkmayı başaramayacaklar’ diye konuştu.

News of the World’ün ‘hapiste acınacak halde’ yorumunu yaptığı Saddam, hücresinde günlerini şiirler yazarak geçiriyor. News of the World bu şiirleri de ‘tuhaf ve abuk subuk’ diye nitelendiriyor. Saddam hapiste verilen yemeklerden yakınıyor, tatlısının üzerinde kaymak olmadığı için sızlanıyor.

Irak’ın eski diktatörü, Duleymi’ye yaptığı açıklamalarda, yakınlarının yeteri kadar kendisini ziyaret etmesine izin verilmesini sağlayamadığı için Uluslararası Kızılhaç’tan da şikayetçi oldu. ‘İnsani görevlerini yapmıyorlar’ diye köpürdü.

Saddam, Halil el Duleymi ile 10 saat süren görüşmesinde, ‘12 metrekarelik bir hücrede yaşıyorum ve 5 metreye 10 metrelik bir salonda volta atmak üzere günde iki kez birbuçuk saat dışarı çıkarılıyorum. Bu salonun tavanında bir delik var ve dış dünya ile tek bağlantı bu’ diye konuştu.

Saddam Hüseyin, 2003’te işgal kuvvetleri kendisini aradığında çoğu zaman Bağdat’ta bulunduğunu iddia etti. Kendi ordusundan ve Baas partisinden adamların kendisine ihanet ederek Tikrit’te saklandığı yeri Amerikan askerlerine ihbar ettiğini söyledi. Aralık 2003’te ele geçirildiği gün için, ‘Yanımda silahım olsaydı karşı koyardım’ dedi.

AMELİYATTAN KORKTU

News of the World, ‘Saddam her ne kadar cesur olduğunu iddia etse de hapiste rutin bir fıtık ameliyatı yapılırken korku içindeydi’ diye yazdı. Saddam bu konuda şöyle konuşuyor: ‘Beni ameliyat etmek istediler. Cerrahlar geldiğinde anestezi olmayı reddettim. Amerikalılar’a güven olmaz.’

Saddam, çamaşırlarının temizlenmesine de izin vermiyor: ‘Kendi çamaşırlarımı kendim yıkıyorum’ diyor. Avukatı, Saddam’ın gardiyanlar tarafından temizlendiği zaman elbiselerinin zehirleneceğinden bile korktuğunu anlattı.

Direnişi savaştan önce planladım

Saddam, yakalandığından bu yana sivillere ve askerlere karşı düzenlenen intihar saldırılarını da desteklediğini belirterek şöyle konuştu: ‘Irak direnişi düzenli bir şekilde hazırlandı. Savaşın ikinci aşaması 8 Nisan 2003’te (savaşın başlamasından 3 hafta sonra)

başladı. Siyasi ve askeri yöneticilerle buluştum ve emir verdim: İkinci aşamayı başlatın! Bu nedenle, bugün olanlar bir tesadüf değil, savaştan çok önce planlanmış bir tepkidir.’

Saddam, ayrıca, ‘Patlama seslerini duydukça gerçekten keyif alıyorum’ dedi.

Beni çirkin gösteriyorlar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-